Dünya Boks Süper Serisi Muhammed Ali Turnuvası tüm hızıyla devam ederken sadece biz Türk boksseverlerin değil tüm dünyanın heyecanla beklediği Avni Yıldırım-Eubank Jr. maçı geldi çattı. Karşılaşma turnuvanın çeyrek finali olmasının yanında aynı zamanda IBO Dünya Şampiyonluk maçı apoletini de taşıyor. IBO kemerinin ortada olmasıyla bu maçla birlikte Avni Yıldırım Türk boks tarihinde bir ilki gerçekleştirecek. Daha önce Türkiye adına dövüşen hiçbir profesyonel boksörümüz beş elit federasyonda dünya şampiyonluk maçına çıkmayı başaramamıştı. Avni Yıldırım, Eubank Jr. ile kemer maçına çıkarak spor tarihimizde bu anlamda bir ilki gerçekleştirecek.

Karşılaşmanın kemer maçı olmasının ötesinde rakibin medyatik profili ve maçın İngiltere’de PPV olarak yayınlanacak olması da mücadelenin önemini bir kat daha artıyor. Eubank Jr. eski dünya şampiyonlarından babası Eubank Sr.’ın mirasını başarıyla devam ettiren oldukça popüler bir sporcu. Las Vegas’ta aldığı boks eğitimi ve doğuştan gelen şöhreti onun kolayca seçkin boksörler arasına girmesini sağladı. İngiliz boksörün 27 maçlık kariyerinde sadece bir yenilgisi var. Bu ilk ve tek yenilgisini WBO kemer maçında Billy Joe Saunders’a puanla mağlup olarak aldı. Floyd Mayweather Sr. ile yaptığı çalışmalarla teknik açıdan üstün ve hide&seek tarzını ringe yansıtan bir isim haline geldi. Özellikle çoklu kombinasyonları ve şimşek gibi aparkatları ile dikkatleri üstünde topluyor. Brightonlı boksörün eksilerine baktığımızda ise Eubank Jr.’ın kısa zamanda çok fazla yumruk atabilmesine karşın bu yumrukların şiddetinin yeterli olmadığını görüyoruz. Bunun yanında Billy Joe Saunder dışında prime döneminde elit bir boksörle karşılaşmadı ve bu nedenle çenesinin tam olarak test edildiğini söyleyemeyiz.

Avni Yıldırım çıktığı 16 maçta henüz mağlubiyetle tanışmadı. Son olarak Meksika’da Marco Periban’ı mağlup etti. Aztek diyarında baskılı boksu ve agresif stili ile taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanarak ismini profesyonel boks camiasına ezberletti. Avni Yıldırım eski dünya şampiyonu Glen Johnson’ı Miami’de yendikten sonra kariyeri ivme kazandı. Sonrasında Süper Orta Sıklet’e geçip Hyppolite maçını nakavtla kazanarak WBC iki numarası ve şampiyonun zorunlu rakibi olma başarısını gösterdi. Avni Yıldırım özelikle yumruk gücü ve kondüsyonu ile öne çıkıyor. Periban maçında çenesinin de dayanıklı olduğunu gösterdi. Favori İngiliz boksör olarak gösteriliyor ama Avni’nin galibiyeti de sürpriz olmayacak.

Tarihi maç Almanya’nın Stuttgart kentinde Hanns-Martin-Schleyer Halle’de yapılacak. Maçın Almanya’da olmasıyla ilgili Eubank Jr. “Bir telefon kulübesinde bile dövüşebilirim benim için maçın nerede olduğu önemli değil” dedi. Avni Yıldırım tarafında ise maçın Stuttgart’ta Türk seyircisinin desteğiyle yapılacak olması avantaj olacaktır. Nitekim Avni Yıldırım basın toplantısında “ Eubank Jr.’a ve onun şampiyon statüsüne saygı duyuyorum ama ben onun gibi İnstagram boksörü değilim ülkemi gururlandırmak için buradayım” açıklamasını yaptı.

Eubank Jr ise “Ben bu turnuvanın şampiyonu olmak için buradayım kimseye karşı merhametim olmayacak.” şeklinde konuştu.

Avni Yıldırım Eubank Jr maçının galibi çapraz eşleşmede George Groves Jamie Cox maçının galibi ile eşleşecek. WBA Dünya Şampiyonu Groves maçla ilgili olarak; “Herkes benim Eubank Jr maçımı konuşuyor ama ben Eubank ile karşılaşacağımdan emin değilim. Avni Yıldırım oldukça zorlu bir rakip” açıklamasını yaptı.

Gecenin alt maçlarında Fırat Arslan, Uruguaylu Mauricio Barragan ile karşılaşacak. 47 yaşındaki Fırat Arslan’ın başarılarla dolu kariyerinde Avrupa ve Dünya Şampiyonlukları bulunuyor. Barragan ise son olarak Ağır Sıklette geleceğin yıldızı olarak görülen Daniel Dubois’e nakavtla mağlup olmuştu.

Bir diğer alt maçta ise yedi maçta yenilgisiz Süper Orta Sıklet boksörümüz Emre Çukur  Soso Abuladze ile ringe çıkacak. Münihli boksörümüz babası eski WBF şampiyonlarından Levent Çukur’un himayesinde çalışmalarına devam ediyor. Emre Çukur’un bu maçı kazanması halinde bir sonraki maçını aynı gece ringe çıkacak olan Leon Bauer ile yapması bekleniyor.

Geçtiğimiz cumartesi Letonya’da WBSS Muhammed Ali Turnuvası’nın çeyrek finalinde WBC Yarı Ağır Sıklet Şampiyonu Mairis Briedis Kübalı rakibi Mike Perez’i 116-110, 115-111 ve 114-112 ortak karar ile yenerek yarı fnalde WBO şampiyonu Oleksandr Usyk’in rakibi oldu.

Briedis kendi evinde favori olarak çıktığı maçta ilk rauntta kariyerinde ikinci kez yarı ağır sıklette dövüşen Mike Perez’in agresif başlangıcı ile tutuk bir görüntü sergiledi. Kübalı eski ağır sıklet sol direktleriyle ilk rauntta etkili oldu. Briedis ilerleyen rauntlarda kontrolü eline alsa da maçın gidişatı oldukça sıkıcıydı. Maç sıkıcı hale getiren isim ev sahibi Briedis oldu. Maç boyunca o kadar fazla rakibine sarıldı ki bir boks maçından ziyade greko romen güreş maçı izler gibiydik.

Maçın akılda kalan anlarından birisi Perez’in kafa darbesi ile Briedis’in kaşının açılması oldu. Bu darbe ile Perez’den bir puan silindi. Briedis’in köşesinde “cutman” Dmitry Luchnikov’un açılmayı muntazam bir şekilde onarması da konuşulmayı hak ediyor. Briedis maçın geri kalan bölümünde neredeyse hiç sorun yaşamadı. Letonya’daki çeyrek finalin bir başka boyutu da Briedis’in sarılmalarına gelen cezanın oldukça geç kalmasıydı. Eğer ceza daha erken gelse bizler de daha keyifli bir maç izleyebilirdik.

Briedis akıllıca ama göze pek hoş gelmeyen bir taktikle zorlanmadan yarı finale adını yazdırdı. Ukraynalı Usyk karşısındaki performansı onun için belirleyici olacak. Çok daha heyecanlı bir maç izleyeceğimizden şüphem yok.

Yorumlar

YORUMLAR