Muhammed Ali Turnuvası Başladı. Çeyrek finallerin ilk kazananı WBO Yarı Ağır Sıklet Şampiyonu Oleksandr Usyk oldu.

Muhammed Ali Turnuvası başladı. Profesyonel boksta ezberleri bozan turnuva Oleksandr Usyk Marco Huck maçı ile start aldı. Turnuvanın formatı ve ilk boks gecesinin özeti sizlerle…

World Boxing Super Series (WBSS) bir diğer adıyla Ali Trophy (Muhammed Ali Turnuvası) Süper Orta Sıklet ve Yarı Ağır Sıklet olmak üzere iki sıkleti kapsıyor. Bu sıkletlerde 16 boksör toplam 14 boks gecesinde boy gösterecekler. Dört büyük federasyonda (WBC, WBA, WBO, IBF) ilk 15 içerisinden uzman ekiplerce seçilen isimler Ali Kupası’na davet edildiler. Daveti kabul eden boksörler turnuva boyunca hem kemerler, hem de prestijli Muhammed Ali Kupası için mücadele verecekler. Turnuvanın toplam para ödülü 50 milyon dolar olacak.

Boksun Şampiyonlar ligi olarak adlandırılan turnuva, profesyonel boksun önemli şirketlerinden Sauerland ve Richard Schaefer ortaklığı ile düzenleniyor. Sauerland kardeşler İngiltere’de eğitim almış boksu uluslararası arenada takip eden ve düzenleyen itibarlı isimler. Richard Schaefer ise Oscar De La Hoya’nın şirketi Golden Boy’dan ayrıldıktan sonra ilk projesini yapıyor. Schaefer, daha çok turnuvanın Amerika ayağında etkili olacak.

Turnuvanın formatına gelecek olursak; her sıklette sekiz boksör eleminasyon sistemine göre birbirleriyle karşılaşacak. Sıkletlerde belirlenen dörder seri başı boksör, sırayla kendi rakiplerini seçme hakkına sahipler. Eylül ve Ekim 2017’de yapılacak dört çeyrek final maçı, Ocak ve Şubat aylarında yapılacak iki yarı final ve 2018 Mayıs’ta yapılacak final maçı ile turnuva sona erecek. Maçlar Türkiye’de Tivibuspor’dan naklen yayınlanacak.

WBSS’nin ilk maçı dün gece Almanya’da Max-Schmeling Halle’de WBO Yarı Ağır Sıklet Şampiyonu, seri başı,  turnuvanın favorilerinden, Ukraynalı eski olimpiyat şampiyonu Oleksandr Usyk (13-0,11 KO) ile eski WBO Yarı Ağır Sıklet Şampiyonu, Boşnak asıllı Alman Marco Huck-Muammer Hukiç ( 40-5-1, 27 KO) arasında gerçekleşti.

2011 Amatör Dünya Şampiyonu ve 2012 Olimpiyat Şampiyonu Usyk maç boyunca kontrolü elinde tuttu. İlk raunttan itibaren gerek ayak oyunları gerek sol direktleri ile mesafeyi koruyarak ortaya koyduğu akıllı taktik gerekse vücuda yaptığı sert vuruşlarla Huck’a raunt vermedi. Marco Huck eski günlerini aratır bir performans gösterdi. Usyk’in kaydığı anda ona vurması da kirli dövüşünün bir emaresi olarak akıllarda kaldı. Son olarak WBC’nin Letonyalı şampiyonu Mairis Briedis’e kaybeden Huck Usyk karşısında da tutunamadı. 10. Rauntta teknik nakavtla kazanan Usyk oldu. Oleksandr Usyk bu sonuçla WBO kemerini üçüncü kez korumayı başardı.

Usyk’in yarı finaldeki rakibi 30 Eylül’de belli olacak. WBC şampiyonu Mairis Briedis ile Kübalı Mike Perez kozlarını Ukraynalının karşısına çıkabilmek için paylaşacaklar.

WBSS tüm hızıyla devam ediyor. 16 Eylül’de WBC’nin Süper Orta Sıklette bir numarası Callum Smith ringe çıkıyor. Rakibi yenilgisiz İsveçli Erik Skoglund. Bu maçın kazananı WBC Elmas Kemeri’nin de sahibi olacak.

Cihat Gemici

Yorumlar

YORUMLAR