WBSS Muhammed Ali Turnuvası tüm hızıyla devam ediyor. Süper Orta Sıklette İngilizlerin yükselen yıldızı ve turnuvanın favorilerinden Callum Smith (22-0. 17 KO) cumartesi gecesi İsveçli yenilgisiz boksör Erik Skoglund (26-0, 12 KO) ile Liverpool Echo Arena’da karşılaşacak.

Callum Smith turnuvada WBA Şampiyonu George Groves’tan sonra ikinci seri başı olarak yer alsa da birçok boks otoritesine göre turnuvanın favorisi olarak görülüyor. İngiliz dövüşçü WBC federasyonunda birinci sırada ve boştaki kemer için Anthony Dirrell ile unvan için karşılaşmak üzereyken kemer maçını bırakıp Muhammed Ali Turnuvasına katılmaya karar verdi. WBC Federasyonu da turnuvaya Elmas Kemeri dâhil ederek Süper Orta Sıkletin heyecanını bir kat daha artırdı. Callum Smith ve Erik Skoglund sadece çeyrek final için değil aynı zamanda WBC’nin en prestijli ödüllerinden bu elmas kemer için de ringe çıkacaklar. Maçın Liverpool’da olması Smith kardeşlerin en küçüğü için önemli bir avantaj olacak. Echo Arena’nın Anfield’daki ünlü KOP tribününü aratmayacağını söylemek yanlış olmaz.

Smith maç öncesinde yaptığı açıklamalarda kendisinden oldukça emindi. “Erik bugüne kadar karşılaşacağım en güçlü rakip olacak. Rakibimin kariyerine baktığımızda yenilgisiz bir adamla karşı karşıya olduğumu görüyorum. Maçı kazanmak için en iyi performansımı ortaya koymam gerektiğinin farkındayım. Antrenörüm Joe Gallagher ile beraber Erik’in maçlarını izledik. Her şeyi yapabilen kaliteli bir boksör olarak göze çarpıyor. Ben ise onun yaptığı her şeyi ondan biraz daha iyi yapıyorum. Bence benim en iyi performansım, onun en iyi performansını alt edecektir.”

Callum sözlerine şöyle devam ediyor: “Dışarıdan bakıldığında turnuvanın açık favorisi olmadığımı görebiliyorum ve bunu anlayışla karşılıyorum. Henüz kendimi en üst seviyede test etme şansım olmamıştı. Bu turnuva bana bu fırsatı sundu. George Groves WBA şampiyonu olduğu için turnuvada favori olarak gösterilmezse biraz kızabilir onu kızdırmamak için onun adını söyleyebilirsiniz. Benim görüşümü soracak olursanız turnuvanın favorisi kesinlikle benim ve bunu turnuvanın sonunda hep beraber göreceğiz.”

Ringin diğer köşesindeki adam Skoglund kariyerinde daha çok ülkesi İsveç’te maçlara çıktı ve bu maçlarda seyirci desteği ile birlikte favori olmaya alışkındı. İlk kez bu seviyede bir rakibin karşısında Liverpool gibi bir deplasmanda bu denli prestijli bir turnuvada çıkacak. İskandinav boksör yaptığı açıklamada “Underdog olarak bu maça çıkmak benim için avantaj. Omuzlarımda taraftar baskısı olmadan rahat bir maça çıkacağım. Rakibim favori olarak gösteriliyor ama turnuvanın da amacı bu zaten en iyiler en iyilerle dövüşüyor. Ben de kendimi kanıtlamak için ringe çıkacağım” dedi.

Erik Skoglund bu maça Süper Orta Sıklette 4 kez Dünya Şampiyonu olan eski şampiyon Mikkel Kessler ile hazırlandı. Kessler “Erik’in underdog olması avantaj. Eğer doğru taktiği uygularsa Smith’i yenme şansı var. Erik dünyayı şok edebilir. Ona güveniyorum” açıklamalarında bulundu.

İki boksörle de profesyonel arenada karşılaşan tek isim olan Luke Blackledge de maçın ortada olduğunu savunuyor. İsveçli boksörün hafife alınmaması gerektiğini ve sürpriz bir sonuca imza atabileceği belirtti. “Callum ve Erik’le 10 raunt dövüştüm. Boks dünyası Callum’u favori görüyor ama Erik de bir o kadar iyi bir savaşçı. Maçı izledikten sonra bana hak vereceksiniz. Müthiş bir dövüş bizleri bekliyor”

Britanya ve Avrupa Şampiyonluğu unvanlarının yanına Dünya Şampiyonluğu’nu eklemek isteyen 27 yaşındaki İngiliz boksör Callum Smith ve İsveçli yenilgisiz boksör Erik Skoglund arasındaki mücadele nefesleri kesecek. Ana maçın yanında gecenin undercard maçları da izlenmeye değer.

Luke Blackledge Derbyshire’dan Zach Parker ile Britanya Süper Orta Sıklet final elemesi müsabakasına çıkacak. Bir diğer karşılaşmada daha önce Golovkin, Groves, Abraham gibi isimlerle karşılaşmış son olarak Gabriel Rosado’yu mağlup etmiş İngiliz boksör Martin Murray Ermeni asıllı Alman boksör Arman Torosyan ile karşılaşacak.

Yorumlar

YORUMLAR