Muhammed Ali Turnuvası Süper Orta Sıklet kategorisinde temsilcimiz Avni Yıldırım İngiliz Eubank Jr.’a üçüncü rauntta nakavt olarak turnuvaya veda etti. Eubank Jr. bu galibiyetle IBO unvanını korurken aynı zamanda turnuvanın yarı finalinde George Groves-Jamie Cox maçının galibiyle eşleşti.

Maç öncesinde Avni Yıldırım gücü ile ön plana çıkıyordu ve oyun stratejisini de buna göre kurmuştu. Euabnk Jr.’ın puana gidecek bir karşılaşmada üstün geleceği öngörülmüştü. İngiliz boksörün hızı ve çabukluğu karşısında panzehir olarak yakın dövüş seçilmiş gibiydi. Eubank’in bundan önce çok yumruk atmasına rağmen Abraham maçında rakibini yıkamamış olması da bu konuda görüşlerin değer bulmasını sağladı.

İki boksör de maça hızlı başladı aslında tam olarak herkesin beklediğiniyapıyorlardı. Avni kapalı bir şekilde Eubank’in üstüne gidiyor Brightonlı da durmaksızın karşılık veriyordu. Tehlikenin sinyalleri ilk rauntta geldi. Eubank herkesin dilindeki o meşhur aparkatlarından birisiyle Avni Yıldırım’ın dizini kanvasa değdirmeyi başardı. Buna rağmen boksörümüz çabuk toparlandı. İkinci rauntta Avni geri adım atmayarak bir nevi sözünde durmuş oldu. Kırışmaya girerek nakavt aklında olan şeydi ve rakibinin üstüne gitti. Karşılıklı yumruklar atıldı Avni’nin bu rauntta isabet bulan yumrukları da oldu.

Üçüncü rauntla beraber kırışma devam etti. Eubank’in hızlı yumrukları karşısında Avni de kapanmak yerine yumruk çıkardı. İşte bu anlardan birisinde temsilcimiz çoklu bir kombinasyona yakalanarak maalesef nakavt oldu. Hakem saymadan maçı bitirdi bizlere de bu müthiş heyecanın sonunda bir tutam burukluk kaldı.

Maçın sonunda Avni centilmence Euabank’in elini havaya kaldırdı ve samimiyetini ortaya koydu. Maçtan sonra sorulan her soruya cevap vererek spora, seyirciye, rakibe ve organizasyona olan saygısını gösterdi. Belki maçta istediği performansı sergileyemedi ama maç sonunda yine gönülleri fethetti. Bunlar şu açıda önemli. Avni her zaman Türkiye için dövüştüğünü belirten bir boksör. Nakavt olduğu bir maçtan sonra spora olan bu saygısı diğer sporcularımıza da örnek olmalı. Ağır bir mağlubiyetten sonra suçu kimsenin üzerinde atmadı. Kameralardan kaçmadı. Rakibini tebrik etti ve daha iyi olması gerektiğini belirtti.

Maç sonu basın toplantısında Avni rakibinin hızının fark yaratan etken olduğunu söylerken menajeri ve antrenörü Ahmet Öner de Avni’nin direktlerini az kullanması ve mesafeyi koruyamamasının kendileri için dezavantaja dönüştüğünü söyledi. Avni Yıldırım cephesi taktiksel hatalarının olduğunu kabul ederek önemli bir duruş sergiledi.

Bu maçla boks sporunda bir kez daha eşik maçımızda kaybettik. Sinan Şamil Sam, Selçuk Aydın gibi Avni de eşik atlama maçında tökezledi.  Avni için Eubank tecrübesi erken miydi? WBC’den devam etse daha mı iyi olurdu bunlar tartışılabilir. Her şeye rağmen bu maçı bir son olarak değerlendirmemiz gerekiyor. Avni Yıldırım henüz 26 yaşında ve bu tecrübeyi oldukça erken bir yaşta elde etti. Önünde uzun bir yol var her spor dalında olduğu gibi boksta da yenilgi var. Başarıda göklere çıkarıp mağlubiyette yerin dibine sokma huyumuzdan vazgeçip. Profesyonel arenada elit seviyelerde maça çıkan ve Türkiye topraklarından yetişmiş Avni Yıldırım’a destek çıkmalıyız.

Turnuvada İngilizler kendi aralarında rekabet ediyor.  Aynı sıklette üç kemer adayı boksörleri var. Ülkede olmayan bir sporun tek temsilcisi Avni Yıldırım’a ben kendi adıma sadece bu arenada bizim İstiklal Marşı’mızı okuttuğu ve bayrağımızı dalgalandırdığı için teşekkür ediyorum.

Gecenin diğer maçlarında Fırat Arslan rakibini nakavtla yenerken Emre Çukur da Sosa Abuladze’yi ortak karar ile mağlup etti ve yenilmezlik serisini 8 maça çıkardı.

Önümüzdeki hafta Eubank Jr.’ın rakibi yine Tivibuspor ekranlarında belli olacak. WBA kemerinin sahibi George “Aziz” Groves bir başka İngiliz boksör Jamie Cox ile karşılaşacak. Euabank Jr. yıllardır G Groves’la karşılaşmak istediğini ve Groves’un bu turnuvaya katılarak hata ettiğini söyledi. Groves’un Cox’u geçmesi durumunda Britanya’da inanılmaz bir yarı finalin bizleri beklediğini görüyoruz.

Yorumlar

YORUMLAR