WBSS Muhammed Ali Turnuvası’nın yarı ağır sıklet çeyrek finalinde Kübalı “Nakavt Doktoru” Yunier Dorticos (22-0, 21 KO) ile “Rus Çekici” Dimitry Kudryashov (21-2, 20 KO) karşı karşıya geldi.

San Antonio’nun ev sahipliğindeki maça, iki ağır yumruk da etkili başladı. İlk raunt boyunca nakavt içgüdüsüne sahip boksörlerin kroşe ve direktlerinin karşılıklı değişimini izledik. Manchester’da Hughie Fury sol direkt atıp yelkovan misali dönerken Dorticos ve Kudryashov direktlerinin ardından ikili kombinasyonlarla işin sonunu getirmeye çalıştılar. Farklı dünyaların aynı mentalitedeki iki boksörünün cesur çarpışmasında ilk rauntta Dorticos’un daha isabetli ve sert yumruklar attığını gözlemledik. Sağ kroşeleri Rus rakibinin eldivenin üstünden dahi etkili oldu.

İkinci rauntta Dorticos önce vücuda uzanarak Kudryashov’un savunmasını indirmeye çalıştı. İlerleyen dakikalarda ise balyoz etkisindeki sağ kroşesi ile kulak üstüne yaptığı müthiş bir vuruşla rakibini indirmeyi başardı. Bu sonuçla Kudryashov, Durodola maçından sonra ikinci kez nakavt olarak ringden mağlup ayrılırken Dorticos adını yarı finale yazdıran taraf oldu.

Yunier Dorticos, WBA “regular” şampiyonluk unvanını korurken 21 Ekim’de New Jersey’de yapılacak IBF Şampiyonu Murat Gassiev ve eski şampiyon Krzysztof Wlodarczyk maçının galibinin de yarı finaldeki rakibi oldu. Kübalı boksör maç sonunda yaptığı açıklamada “Gassiev’i istiyorum” diyerek, Abel Sanchez’in öğrencisine meydan okudu.

Dorticos basın toplantısında “ Benim üstüme geleceğini biliyordum. Onu bekledim ve hamlemi yaptım. Yumruğum isabet ettiğinde bittiğini anlamıştım. Muhammed Ali gibi bir ismin adına düzenlenmiş bu seçkin turnuva şampiyonluk için dövüşmek benim için büyük bir onur. Amacım dünyanın en iyi yarı ağır sıkleti olduğumu herkese kanıtlamak” şeklinde konuştu.

Kudryashov ise yaptığı açıklamada “Bu maça çok iyi hazırlanmıştım ve galip geleceğimi düşünüyordum fakat bizler ağır sıklet kategorisinde dövüşüyoruz ve gördüğünüz gibi bir yumruk her şeyi değiştirebiliyor. Bahanem yok. Düştüğümde on’a kadar sayılırken sekizde kalktığımı düşündüm ama hakem maçı bitirdi. Hakemler ne zaman bitmesi gerektiğini bizden iyi bilir bu nedenle karara saygılıyım. Maçı kazanmayı umuyordum ama Dorticos maçı hak etti ona saygı duyuyorum” dedi.

WBSS Muhammed Ali Turnuvası 30 Eylül Cumartesi Tivibuspor ekranlarında tüm hızıyla devam edecek. Yarı ağır sıkletin bir diğer eşleşmesinde WBC şampiyonu Mairis Briedis kendi evinde Riga’da Kübalı Mike Perez ile karşılaşacak. Bu maçın galibini yarı finalde WBO şampiyonu Oleksandr Usyk bekliyor olacak. Ağır Sıklette Bryant Jennings, Povetkin ve Carlos Takam gibi isimlerle dövüşen Kübalı bir alt sıklete indi ve şansını Letonyalı Mairis Briedis karşısında deneyecek. Briedis son olarak Marco Huck’u Dortmund’da ortak karar ile yenerek WBC kemerinin sahibi olmuştu. Letonyalı boksör, Manuel Charr ve Durodola nakavtlarıyla sükse yaparken seyircisinin de desteğiyle Riga’daki maçta da favori olarak görülüyor.

Yorumlar

YORUMLAR