EuroCup 2017 - 2018

Kısa bir aradan sonra, Türk takımlarımız tekrar 2003 yılından bu yana kesintisiz olarak düzenlenen 7Days EuroCup’ta yerlerini aldılar. Avrupa’nın dünyada takip edilen en büyük spor organizasyonlarından biri olan Turkish Airlines Euroleague’in düzenlediği EuroCup bu sezon daha da ilgi çekeceğe benziyor. Gerek takımların yükselen kalitesi gerekse organizasyonun bu yılki amaçları bize bunu yansıtıyor.

Bu yıl EuroCup’a katılan Türk takımları Darüşşafaka Basketbol, Tofaş ve Galatasaray Odeabank oldu. EuroCup şampiyonu gelecek sene EuroLeague’e direk katılacak olması bu kupanın kalitesini ve hedeflerin büyüklüğünü gösteriyor.

6 takımlı 4 gruptan oluşan ligde gruplarında ilk 4 sırayı alan takımlar bir üst tura çıkacaklar. Üst tur gruplarında ise hedef çeyrek finallere kalabilmek için ilk 2 sırayı almak olacak. Ekim ayının ortasında başlayan lig Nisan ayının başlarında oynanacak final serisi ile sona erecek.

Temsilcilerimizin durumu

Gelelim bizi en çok ilgilendiren kısma yani takımlarımızın son durumları ve bu kupadaki olası yolculuklarına.

Galatasaray Odeabank: Yol ayrımı

En kötüden başlamak belki de daha iyi olacak. EuroCup 2016 şampiyonu Galatasaray Odeabank sezona hem ligde hem de EuroCup’ta pek de iyi başlayamadı. Bütün sorunlar geçen seneye oranla bu sezona yönetim tarafından ayırılan düşük bütçeye bağlandı ama gerçekten “her şey bütçe mi yoksa kurgu ve kimyanın önemi yok mu” sorusunu akıllara getirdi. Ergin Ataman ile uzlaşamayan yönetim zaten en büyük golü orada yedi ama haberi olmadı. Bir şekilde Ergin Ataman Avrupa’nın en iyi koçları arasında yer alıyor. Böyle bir koç ile çalışırsanız oyuncuların ve rakiplerin saygısını kazanırsınız. Saha dışı lideriniz saha içine direkt tesir eder ve lig içindeki durumunuz sadece bütçeye bağlı olarak kalmaz. Galatasaray Odeabank belki de yol ayrımına gelecek ve Türkiye ligi veya Avrupa yolundan birini seçmek zorunda kalacak. Şu aşamada hangisini seçeceği belli gibi ancak bununla beraber seçmesi gereken teknik yönetim ve beraberinde yeni bir oyuncu grubu olabilir. Sonuç olarak evdeki hesap çarşıya pek uymadı ve kulüp bütçe düşüşüne rağmen yıl içinde değişimden kaynaklı ödemeler ile yine geçen sezona benzer bütçelere yaklaşacağa benziyor. İpin ucu kaçmak üzere alarm uzun zamandır çalıyor.

Tofaş: Eski yıllardan anılar

Tofaş ise bize eski yıllarından bazı anıları hatırlatabileceğini göstermeye başladı bile. Geçmiş dönemde finallerin takımı Tofaş, bu sezon mutlaka adından çok bahsettirecek ve uzun vadeli bir proje takım olduğunu bize Orhun Ene ile ispatlayacaktır. Her amaç için işin başına getireceğiniz kişinin bu işi CV’sinde daha önce yapıp yapmadığına bakar ve bunu analiz ederiz. Tofaş’ta böyle yaptı ve orta vadede hızlı ve olumlu geri bildirimleri aldı. Tofaş yabancılarını iyi seçti hem de kimisi genç oyuncu olmak üzere Türk oyuncular ile de keyifli bir kadro mimarisini oluşturdu. Kısaca Tofaş’ı seyretmek bir keyif oldu. EuroCup’ta başarılı olacaklarına inancımız yüksek ancak bu başarının tanımını iyi yapmak lazım. Final oynar mı kimse bilemez ama yapılanmasına bir önemli tuğla daha koymuş olacağa benziyor. İlk 4 maçta 3 galibiyetleri var ve 3 de kazançları var! Barış, Yiğit ve Muhsin.

Darüşşafaka: Her an her şey olabilir

Daçka olarak anılan köklü kulüp Darüşşafaka Basketbol ise her zamanki gibi mücadeleyi hiç bırakmayan ve mesajları gibi sürekli oyunda kalan yapısı ile EuroCup’a çok iyi başladı. Tofaş ile birlikte bu kupada en ilerilere gidebilecek Türk takımları olacağa benziyorlar. Tofaş’la yapıları biraz benzer olsa da, David Blatt yönetimindeki takım koçunun tecrübesi ile her an her şeyi yapabilir. Eğer takım finale kadar ilerler ise ScottieWilbekin ise bu kupanın MVP’si olabilir.

  

Yorumlar

YORUMLAR