WBSS Muhammed Ali turnuvasının Süper Orta Sıklette çeyrek final mücadelesinin yeni durağı İngiltere, Liverpool’du. 76,2 kiloda yenilgisiz iki boksör İngiliz Callum Smith (23-0, 17 KO) ve İsveçli Erik Skoglund (26-1, 12KOs) WBC Elmas Kemer için 12 rauntluk bir mücadele verdiler.

Turnuvanın favori isimlerinden Callum Smith kendi seyircisi önünde, maçı ortak kararla 116-112, 117-110 ve 117-111’lik hakem kararlarıyla kazandı.

Maçtan önce Britanya’da pek fazla tanınmayan Erik Skoglund’a otoriteler şans vermiyordu. Callum Smith’in rahat bir galibiyet alacağı düşünülüyordu. Maçın gidişatı ise tam olarak öyle olmadı. Callum maçın geneline baktığımızda kontrolü elinde tutsa da özellikle beşinci rauntta zor anlar yaşadı. Erik Skoglund dört raunt boyunca mesafeyi koruyan uzun boylu rakibi karşısında aradığı açıkları bulamazken, İsveçli beşinci raunt ile birlikte inanılmaz bir giriş yaptı. İlk olarak sağ kroşesi ile Callum Smith’e “ben de bu maçın içindeyim” dedi sonrasında sert direktleri ile Callum’un burnunu kanatarak raundun kontrolünü eline aldı. Callum’un ağzından nefes almak zorunda kalması ile yavaşlamasından faydalanarak Erik beş, altı ve yedinci rauntlarda Liverpoollu boksöre zor anlar yaşattı.

Callum sekizinci raunt için köşesine geldiğinde Ring Magazine ödüllü antrenörü Joe Gallagher boksörüne “Atak yapmadığın zaman sıkıntı yaşıyoruz. Hücum etmelisin bu maçı savuma yaparak kazanmaycağız” diyerek yapması gerekenleri öğütledi. Sekizinci raunt ile birlikte atağa geçen İngiliz uzun kollarının avantajı ile Erik Skoglund’a üstünlük kurmasını bildi. Smith kardeşlerin en küçüğü, on birinci rauntta İsveçliye diz çöktürerek knock down yaptı ve maçı puanla kazandı.

Callum Smith yarı finalde Juergen Braehmer ve Rob Brant maçının galibi ile karşılaşacak. Breahmer eski bir şampiyon ama prime döneminden oldukça uzakta, Rob Brant ise bu turnuvanın kapalı kutularından birisi olarak görülüyor. Benim favorim bu maçta Rob Brant olacak.

Callum Smith’in final yolu diğer eşleşmelere göre biraz daha kolay gözüküyor. Skoglund karşısındaki performansı ise biraz düşündürücü oldu. Özellikle savunma kısmında vücudunun üst bölümünün yeterince hareketli olmadığını gördük. George Groves gibi tecrübeli, Eubank JR gibi atletik ve Avni Yıldırım gibi pres yapan boksörler karşısında Callum’un neler yapabileceğini hep beraber göreceğiz.

Gecenin ardından Callum Smith maçı kazanırken, Erik Skoglund hem mücadelesi hem de samimi tavırlarıyla boksseverlerin gönlünü kazandı. Basın toplantısında bir muhabirin Skoglund’a “Maç oyun planınıza göre gitti mi ?” sorusuna “görüldüğü gibi gitmedi” cevabı Callum dahil olmak üzere herkesi güldürdü. Yine karşılaşmanın bitimiyle Smith’in elini havaya kaldırması da takdiri hak etti.

Gecenin undercard maçında 4 kez dünya şampiyonluğu maçına çıkan ve hepsinden mağlup ayrılan Martin Murray, Ermeni asıllı Alman Arman Torosyan’ı teknik nakavt ile mağlup etti. Murray elit sevyenin bir alt kademesinde etkili bir boksör ama elit seviyede tıkanmalar yaşıyor. Kariyeri boyunca unvan maçı kazanamayan Murray’i artık undercardlarda sıkça göreceğiz görüşündeyim. Unvan maçı şansının çok zorlama olacağı aşikar.

Önümüzdeki hafta turnuvanın bir diğer sıkleti olan yarı ağır sıklette, çeyrek finallerin net bir favorisi olmayan belki de en ortada maçını izleyeceğiz. WBA normal mertebeli şampiyonu Kübalı Yunier Dorticos (21 maç 20 nakavt) Rus Dimity Kudryashov (22 maç 21 nakavt 1 yenilgi) ile Texas San Antonio’da karşılaşacak.  İki boksör de nakavt canavarı olarak göze çarpıyor. Dorticos-Kudryashov maçının Usyk-Huck gibi tek taraflı bir maç olmayacağı ve boksseverlere görsel bir şölen sunacağı görüşündeyim.

Yorumlar

YORUMLAR