Geride kalan hafta sonu ilginç bir organizasyona imza atıldı. Atletizm dünyası, uzun yol koşuları için yeni bir heyecan doğdu. Olimpiyat şampiyonu Eliud Kipchoge, spor dünyasının önemli markalarından birinin “Breaking2” adını verdiği bir organizasyonda 2 saatin altında bir sürede maraton koşmayı hedefledi. Kenyalı atlet bu hedefine ulaşamadı ve Monza pistinde 2 saat 25 saniyelik dereceyle koştu. Söz konusu derece bir dünya rekoru olsa tavşan atletlerin deneme boyunca girip çıkmaları nedeniyle rekor olarak sayılmadı. 

Bu arada dünya rekorunun 2014’teki Berlin Maratonu’nda 2 saat 2 dakika 57 saniye ile Dennis Kimetto’ya ait olduğunu belirtelim.

Breaking2 büyük emek harcanan bir organizasyon. Organizasyonu düzenleyen dünyaca ünlü spor markası 2014’ten bu yana bu proje üzerinde çalışıyordu. Araştırmaları, planlamaları buna göre yapmıştı. Hatta bu deneme için özel olarak performans ayakkabısı da çalışılmıştı.

Söz konusu maraton olduğunda akıllara gelen ilk sorulardan biridir 42.2 km’nin 2 saat marjının altında koşulup koşulamayacağı? “Runners World” dergisi 2014 yılında normal yarış koşulları altında 2 saatin altına inmenin 2075 yılına kadar mümkün olmadığını öngörmüştü. Dergi, bu öngörüyü 10 bin üst düzey atletin maraton performanslarını inceleyerek ulaştı.

Burada akla gelen bir soru Eliud Kipchoge bu deneme için neden seçildi? Kenyalı atlet geçen yıl önce Londra Maratonu’nda 2 saat 3 dakika 5 saniye ile tarihin en hızlı üçüncü zamanına imza attı. 4 ay sonra ise 2 saat 8 dakika 44 saniye ile olimpiyat şampiyonu oldu. 2016’nın en formda uzun mesafe koşucularından biriydi Kipchoge.  

32 yaşındaki atletin “Breaking2” projesine katılması ise Eylül 2016’da oluyor. Mart ayında 2 saat marjını kıracağına %100 inanmaya başlayan Kipchoge’nin bu etkinlikte yer alması ve Londra Maratonu’nda yarışmaması için 1 milyon dolar aldığı da iddialar arasında. Kenyalı atlet bu deneme için antrenman programında da değişime gitti. Hız antrenmanlarına daha fazla ağırlık vermeye başladı.

Organizasyon için önce hava koşullarının mükemmel olacağı tarih ve saat tespit edildi. Deneme, 6 Mayıs sabah 5:45’te başladı. 2 saatlik süre boyunca hava sıcaklığı da 10 dereceydi. Yani bütün koşullar 2 saat marjının altına inilmesi için uygundu.

Kipchoge, ona 6’lı gruplar halinde eşlik eden 30 tavşan atlet ile birlikte koştu. Önlerinde de yaptıkları zamanı gösteren bir kronometleli elektrikli araç bulunuyordu deneme boyunca. Monza Pisti’nin seçilmesinin nedeni, düşük rüzgar ortamı, uygun hava koşulları, virajlar geniş olmasıydı.

Beslenme istasyonlarında sıvı alınırken vakit kaybedilmemesi için mobil beslenme istasyonları deneme boyunca hizmet verdi. Deneme boyunca Kipchoge ayrıca yeni karbonhidrat ağırlıklı bir sporcu içeceğini de kullandı.

2 saat marjının altına inmek için ne gerekli? Dünya rekorunun sahibi Dennis Kimetto’nin rekoru kırdığı 2014 Berlin Maratonu’ndaki derecesinden her milde 7 saniye daha iyi bir zaman yapılması halinde 2 saat marjının altına inilebilir. Bu her mil’de 4 dakika 35 saniyenin altında bir tempoyla, bir başka deyişle 100 metreyi 422 defa 17 saniyede koşmanın gerekli olduğunu anlamına geliyor. Kipchoge ise ortalama 4 dakika 36 saniyede koştu.

 

Breaking2’nun pisteki getirileri yanında farklı açılardan da atletizme katkı sağladığı ifade ediliyor. Bu deneme, hem pazarlama strajesi açısından çok iyi bir fikir hem de atletlere ihtiyaçları olan ölçümlemeleri vermesi açısından önemli. Bu tür rekorların kırılmasında üreticilerin geliştirdikleri ayakkabı vb malzemeler de önemli rol oynuyor elbette.

Uzun mesafe koşucularının 2 saatin altına inme hedefi ve çalışmaları devam edecek. Bu deneme bu çalışmalar yönünde umutları arttırırken önümüzdeki dönemde bu tür organizasyonları daha fazla sayıda görme ihtimali de yüksek. 

Yorumlar

YORUMLAR